skip to Main Content

EU-valg 09

Denne kampagneside handler om valget til EU-parlamentet 7. juni 2009:

Skal EU bestemme alt?

3 gode grunde til at stemme på Folkebevægelsen mod EU

  • Fordi EU ikke skal bestemme alt
    EU skader dit miljø og din sundhed, F.eks. har EU tilladt kræftfremkaldende nitrit i øko-mad. Vi er din kritiske vagthund mod EUs mange unødvendige regler.
  • Fordi vi siger ja til danske undtagelser i EU
    Vi siger nej til euro frem for krone. Nej til EU-militær frem for fredsarbejde i FN. Vi kræver folkeafstemninger, hvis EU skal have mere magt.
  • Fordi vi siger ja til demokrati og nej til EU
    Folkebevægelsen mod EU ønsker globalt ansvar og lokalt folkestyre. Derfor ønsker vi internationalt samarbejde og en dansk udmeldelse af EU.

Derfor er det vigtigt at styrke den konsekvente EU-modstand ved valget til EU-parlamentet 7. juni 2009.

EU-kritisk valgforbund: Folkebevægelsen mod EU er i valgforbund med JuniBevægelsen. Selvom der er stor forskel på bevægelserne er vi bl.a. enige modstanden mod Lissabon-traktaten og kravet om en traktat-afstemning.

Vi anbefaler at stemme på liste N

Sebastian, sanger og komponist

Niels Hausgaard*, entertainer, Hundelev

MC Einar, sanger/musiker, Christianshavn

Lasse Helner og Mathilde Bondo, musikere/sangere

Kirsten Lehfeldt, skuespiller, Hillerød

Anne Marie Helger, skuespiller, København

Martin Spang Olsen, skuespiller, stuntmand og forfatter

Hanne Reintoft*, forfatter og socialrådgiver, Frederiksberg

Billy Cross, rock-ikon, København

Annisette Koppel, sangerinde (Savage Rose)

Margrethe Koytu*, skuespiller, Søborg
Jesper Jensen, forfatter, Dragør

Henning Prins, forfatter, Ålsgårde

Arne Würgler, musiker og komponist

Stig Møller, musiker, København

Britta Lillesøe, skuespiller og kulturkoordinator, Christiania/København

Lukas Sherfey, sanger og musiker
Søren Krogh, troubadour, Jylland

Mette Stærk, billedkunstner, Aabenraa

Kim Jensen, håndboldtræner

Karen Horsens, fhv. domprovst, Roskilde

Christian Munch, sognepræst i Nustrup

Jens Lyster, fhv. præst, dr.theol.h.c., Broager
Erik Sloth, fhv. sognepræst, Tåsinge

Ahmet Demir, socialkonsulent, Hvidovre

Ole Krarup, tidl. juraprofessor og MEP, Helsingør

Lis Jensen, socialrådgiver og tidl. MEP, Pandrup

Gorm Winther, professor, Aalborg

Andreas Haarder, professor, Skt. Klemens

Uffe Madsen, bankdirektør, Silkeborg
Åge Staun, direktør, Skive

Emil Melchior Mikkelsen, formand for Konservative Studenter i Århus

Ane Fisker, tidl. medlem af Det Konservative Folkeparti, Odense

Bjarke Lyster, historiker, medlem af Venstre, Århus

Niels E. Petersen, pensionist, medlem af Venstre, Rejsby

Jesper Poulsen, elektronikmekaniker, medlem af Liberal Alliance, Sønderborg
Andreas Åbling Petersen, økologisk husmand, tidl. medlem af Venstre, Løgumkloster

Alfred Hansen, lærer, forhv. MF (Retsforbundet), Odense NV

Gunhild Bach Nielsen, byrådsmedlem
og tidl. amtsrådsmedlem (radikal), Brovst

Hedvig Vestergaard, tidl. folketingskandidat (radikal), Helsingør

Gustav Sieg Sørensen, medlem af den radikale hovedbestyrelse, Snedsted Thy

Karl Otto Meyer, tidl. landdagsmedlem for SSV, Skovlund
Niels Aage Jensen, instruktør ved Marstal Navigationsskole og tidl. viceborgmester, Marstal

Jens Munch, Slagter Munch, Skagen

Hardy Hansen, tidl. forbundsformand (SiD)
og MF (Socialdemokratierne), Frederikssund

Jytte Søgaard, formand for LO Vestjylland og socialdemokrat, Varde

René Bloch, uddannelsesleder på Bornholms Erhvervsskole og byrådskandidat for Socialdemokraterne, Rønne

Poul Erik Jessen, formand for 3F Odense Industri og socialdemokrat
Torben Joconde, faglig sekretær, socialdemokrat, Sdr.Jernløse

Peter Sand Mortensen, socialdemokrat
og tidl. formand for SiD Hanstholm

Ove Scheel, sognepræst, socialdemokrat, Frederikssund

Agnete Engberg, tidl. undervisningsinspektør, socialdemokrat, København

Thorvald Nielsen, pensionist, socialdemokrat, Skælskør
Brian Andersen, medlem af SF og faglig sekretær i 3F Midtvensyssel, Rødhus

Kirsten Fjordbak, tidl. byrådskandidat for SF, Køge

Henning Sørensen, forfatter, tidl. byrådsmedlem for SF, Grenå

Rune Lund, tidl. MF og EU-ordfører for Enhedslisten

Per Berga Rasmussen, byrådsmedlem i Odense for Enhedslisten

Stinna Gammelgaard, tidl. næstforkvinde og international ordfører for Danske Studerendes Fællesråd (DSF), deltog i den eur. studenterorg. ESUs arbejde om Bologna-processen og Lissabon-strategien

Victoria Ninosca Risbjerg Velásquez, elevrådsformand på Avedøre Gymnasium

Finn Andersen, Århus – metalarbejder og tidl. kandidat for JuniBevægelsen

Henrik Berlau, forhandlingssekretær i 3F

Ebbe Jacobsen, chefkonsulent i FOA

Kirsten Normann Andersen, sygehjælper, formand for FOA i Århus

Tue Tortzen, formand for 3F Frederiksborg,
hovedbestyrelsesmedlem i 3F og byrådsmedlem i Hillerød

Søren Sørensen, formand for Sømændene 3F, Charlottenlund

Ulla Nygaard, næstformand for BUPL Århus

Morten Rasmussen, næstformand for 3F Transport Logistik og Byg i Århus

Steen Horst, næstformand for 3F Odense Transport

Majbrit Berlau, formand for region øst i Dansk Socialrådgiverforening, Birkerød

Jan Guldmann, gruppeformand for 3F Grafisk i Randers/Århus, Randers

Hanne Lykke Jespersen, forbundssekretær i PROSA

Johs. Rasmussen, faglig sekretær for 3F Odense Transport

Klaus Jensen, kontorbestyrer i 3F Transport, Logistik og Byggeri i Århus

Allan Due Pedersen, branchenæstformand i 3F Bygningsarbejdernes Fagforening i 3F Odense

Arne Knudsen, formand for murernes klub i Århus

Annemarie Bak Stokholm, tillidsrepræsentant i COOP Odense

Michael Nilsson, fællestillidsrepræsentant i COOP København

Lisbet Skou, tillidsrepr. (HK) på Aalborg Universitet, Esbjerg (Esbjerg Tekniske Institut)

Sten Mogensen, formand for Bygningsgruppen i 3F Esbjerg

Henning Hyllested, klubformand for havnearbejderne i Esbjerg

Leif Kjærgaard. faglig sekretær i BUPL Bornholm

Michael Liesk, faglig sekretær for 3F Frederiksborg

Peter Dyrborg, faglig sekretær, 3F Grafisk Randers

Ulla Madsen, sekretær, FOA Århus

Frank Jacobsen, kasserer i 3F Esbjerg Transport

Carlo Hermansen, opmåler i 3F Esbjerg og bestyrelsesmedlem i 3F-Esbjerg, Bygningsgruppen

Sune Hasager Andersen, sømand, tillidsrepræsentant og medlem af bestyrelsen i Sømændenes Forbund, Faaborg

Peter Jonassen, bestyrelsesmedlem i 3F Nordøstsjælland, Helsingør

Orla Thomsen, tidl. formand for 3F Midtvendsyssel, Brønderslev

Jens Borking, bygningssnedker, tidl. næstformand for TIB afd. 9 Kbh.

Lisbeth Elfving Rasmussen, afdelingskasserer i TIB Afd. 4 Østjylland

John Ekebjærg Jakobsen, Klubformand for Stilladsarbejdernes Brancheklub af 1920, Valby

Henning Jakobsen, elektroniktekniker og tillidsrepræsentant (Metal), København

Elisabet Gøeg, pædagog og tillidsrepræsentant, Esbjerg

Niels Jensen, projektassistent og tillidsrepræsentant, Silkeborg

Lasse P. N. Olsen, socialrådgiver og tillidsrepræsentant i Aalborg Kommune

Per Benny Paulsen, formand for Aktive Lejere i Syd- og Midtjylland, Esbjerg

Poul Gerhard Kristiansen, politisk ordfører for Retsforbundet, Brønshøj

Nora Thomsen, lærer og medlem af landsledelsen i Retsforbundet, Vinderup

Henrik Stamer Hedin, forfatter, formand for DKP, Ry

Jørgen Petersen, formand for KP, København

Anette Nielsen, pensionist, næstformand for KP, København

Lilli Rodeck, førtidspensionist og medlem af KPiDs landsledelse, Sorø

Flemming Leer Jakobsen, blogger, Denmarkonline.dk, Vejle

Tom Reher, journalist, København

Ole Wugge Christiansen, journalist, København

Birthe Sørensen, redaktør, Arbejderen, Århus

Helle Poulsen, lektor, Støvring

Ole Nielsen, stationsleder på lokalradioen Helsingørkanalen, Helsingør

Jens Chr. Stausholm Christensen, tidl. skatterevisor, Esbjerg

Olaf Havsteen-Mikkelsen, cand. agro., Æøskøbing

Navid Samet, ingeniør, Hillerød

Ebbe Nygaard, selvstændig, Thyregod

Jørgen Jensen, murer, Brædstrup

Jakob Buhl, cand.phil. nordisk, amatørdendrolog, sektorbestyrelsesmedlem i Dansk Magisterforening, tidl. styrelsesmedlem i Foreningen Nordens Ungdom, Marstal

Kim Østerberg, sagsbehandler og medlem af kommunalbestyrelsen i Hvidovre (T), Hvidovre

Preben Jønssøn, tidl. byrådsmedlem, Faaborg

Jørgen Tved, formand for Ældrerådet på Halsnæs, Frederiksværk

Torkel Sprove, fhv. økonomichef/nu pensionist, Lille Skensved

Susanne Munck, funktionsleder, Gentofte

Finn Ankerstjerne, medl. Østerbro Lokaludvalg, København Ø

Egon Thomsen, teamleder, Hamburg

Johnny Hansen, bedemand, Amager

David Clemmensen, elektriker, Kastrup

Billy Sørensen, opvasker, Kolding

Niklas Joensen, studerende, København

Morten Riis, ufaglært arbejder & cand. mag. i idéhistorie, Gudhjem

Lotte Rørtoft-Madsen, sekretær, Valby

Tobias Clausen, studerende, Valby

Amalie Katrine Mortensen, studerende, Århus

Viktor Rasmussen, systemudvikler, København

Line Hammer Nonboe, AC-medarbejder, Frederiksberg

Anton Hagedorn, gymnasieelev, Aalborg

Daniel Søndergaard Jakobsen, stud.com, København

Tobias Lind, kunstner, København

Silas Marker, skoleelev, Ishøj

Rolf Østerholdt Nielsen, maskinarbejder, Kongsted

Peter Bach, socialrådgiver, Kolding

Daniel Søndergaard Jakobsen, stud.comm., København

Monica Lykke Alfang, Århus

Jens Topsøe-Jensen, læge, Haslev

Poul Weppler, lærer, Vissenbjerg

Elisabeth Bergsøe, billedkunstner, Hårlev

Erik Olesen, gymnasieelev, Skive

Kitte Fennestad, grafiker / fotograf, København

Henning Mortensen, fotograf, Espergærde

Karen Frandsen, pensionist, Havdrup

Malte Bang, gymnasieelev, Silkeborg

Joe Alexandersen, studerende, København

Mikas Lang, pædagogmedhjælper, København S

Knud Nielsen, Højby

Jimmi Marker, København

Thomas Jensen, Nr. Sundby

Mogens Duclos Julsdorf, sygeplejerskestuderende, Slagelse

Allan Ahmad, kandidat til Københavns BR (EL), København

Karsten Kjeldsen, faglig konsulent, Aabenraa

Peter Hjorth, IT-konsulent, Hobro

Inge Skov, socialrådgiver, Marstal

Grethe Andersen, Otterup

Knud Andersen, Hemmed

Michael Attás, Gjesing

Birte Bech Jensen, Grenaa

Lis Nybæk, pædagog, Korsør

Per Behr, Grenaa

Knud Belling, Grenaa

Poul Berg, Grenaa

Peter Borch, Mørke

Gunnar Christiansen, Hedegaard

Jette Eggert, Grenaa

Ove Fløjstrup Petersen, Grenaa

Annette Friisholm, Stenvad

Kirsten Gersbøll, Grenaa

Terry Hawkins, Grenaa

Preben Hougaard Jensen, Glæsborg

Georg Højmand Hansen, Grenaa

Jens Jensen, Grenaa

Marianne Jensen, Grenaa

Aase Kalliomäki, Ryomgaard

Bente Kjær, Gjerrild

Erik Knudsen, Grenaa

Peter Landkildehus, Tirstrup

Mona Leth, Grenaa

Peter Madsen, Agri

Helle Marthinsen, Ramten

Tom Mortensen, Grenaa

Frank Mosgaard Kjeldsen, Grenaa

Jenny From Møller, Hedegaard

Steen Møller, Friland, Feldballe

Ib Nissen, Grenaa

Bodil Nymann, Grenaa

Steen Nymann, Grenaa

Mogens Overballe, Vivild

Vagn Papuga, Grenaa

Birger Pedersen, Ebeltoft

John Phil, Mørke

Karin Phil, Mørke

Michael Plon, Allingåbro

Rebeca Plon, Allingåbro

Luise Hemmer Pihl, Mørke

Ingrid Remy, Karlby

Jørgen Rom, Grenaa

Ingrid Scavenius Trampe, Grenaa

Ellen Schiønning Sørensen, Grenaa

Daphne Simonsen, Veggerslev

Tom Hessing Simonsen, Auning

Carl Erik Pallesen, Grenaa

Preben Skov, Grenaa

Marianne Skovmand, Stenvad

Morten Skovmand, Stenvad

Anja Staun, Ebeltoft

Anni Stærk, Lyngby

Jack Stærk, Lyngby

Karen Sunds, Mørke

Johannes Stræde, Hornslet

Peder Svendsen, Grenaa

Ingrid Aakerhjelm Rasmussen, Grenaa

Kim Aastrup Rasmussen, Ramten Mark

Helle Wachs, førtidspensionist, Faaborg

Poul-Henrik Jensen, sekretariatsleder, København

Alex Suszkiewicz, grafiker, Skovbymark, Ærø

Kim Fonvig, socialrådgiverstuderende, Fredericia

Else Marie Pedersen, Engesvang

Jørgen Ove Rasmussen, efterlønsmodtager, lærer, Nykøbing Falster

Rolf Ulrich, el-lærling, København

Svend Erik Ulrich, plejer, København

Bente Jørgensen, kontorassistent, København

Per Schwalbe, pens. overlærer, Nexø

Miriam Christiansen, inst.medhjælper, Gørding

Mogens Pedersen, havnearbejder, Gørding

Synnøve Christiansen, socialpædagog, Gørding

Erik Juul Nielsen, typografisk trykker, Kalundborg

Ingrid Søndergaard, Frederiksberg

Sofie Jørgensen, studerende, Albertslund

Poul-Henrik Jensen, sekretariatsleder, København

Hans Hansen, faglærer, Esbjerg

Mustafa Inekci, Vanløse

Johanne Strenov, HF-studerende, Høng

Kræn Bech-Petersen, stud.mag. i

Lilli Hildebrandt

20 kandidater på liste N

20 kandidater til EU-modstandens liste N
ved valget til EU-parlamentet søndag den 7. juni 2009

– valgt på Folkebevægelsen mod EUs landsmøde den 25.-26. oktober 2008
Alle er opstillet i hele landet. Opstillingen er prioriteret sideordnet. På stemmesedlen står de i denne rækkefølge, men det personlige stemmetal afgør valget.


Søren
Søndergaard

MEP / Metalarbejder
Gladsaxe

Ditte
Staun

Udviklingskonsulent
Skive

Rina Ronja
Kari

Studerende
København

Karina Rohr
Sørensen

Socialrådgiver
København

Christian
Juhl

Fagforeningsformand
Silkeborg

Kirsten Annette
Christensen

Områdeform. LFS
Amager

Mehmet
AksoyLærer
Hvidovre

Hans Henrik
Larsen

Chefsergent
Hørsholm

Sven
Skovmand

Tidl. MF / forfatter
Stenvad

Ole Nors
Nielsen

Gruppenæstform. i 3F Aalborg

Helge
Rørtoft-Madsen

Fhv. præst
Præstø

Jørgen
Grøn

Ingeniør
Aars

Jaleh
Tavakoli

Specialestuderende
København

Thorkil
Sohn

Fhv. forstander
Ulfborg

Søren
Kolstrup

Lektor
Maribo

Povl
Kristensen

Lagerkoordinator
Christiansfeld

Johanne Langdal
Kristiansen

Teologistuderende
København

Keld Hvalsø
Nedergaard

Byrådsmedlem
Århus

Ebba
Bigler

Fhv. lærer
Faxe Ladeplads

Mette
Langdal

Lærer
Vojens

Valget til EU-parlamentet

Om valget til EU-parlamentet 7. juni 2009


Søndag den 7. juni 2009 skal de danske vælgere afgøre, hvem der skal repræsentere Danmark i EU-parlamentet i perioden 2009-2014.
Det fremgår af lovbekendtgørelse nr. 584 af 23. juni 2008 (se bekendtgørelsen – klik her!).
Vælgerne i Grønland og Færøerne deltager ikke i valget, da disse to selvstændige dele af Rigsfællesskabet ikke er medlem af EU.

Valget sker på grundlag af Nice-traktaten eftersom Lissabon-traktaten ikke er trådt i kraft – især fordi de irske vælgere sagde nej til traktaten i juni 2008. Det betyder, at der i alt skal vælges 736 medlemmer – heraf 13 i Danmark. Alle der er fyldt 18 år, har dansk indfødsret og fast bopæl i Denmark eller et andet EU-land eller som er statsborger i et andet bopæl i Danmark har stemmeret.
Se mere – klik her! Se også Nice-traktaten – klik her!

Udover Folkebevægelsen mod EU opstiller også (valgbogstav i parantes): Socialdemokraterne (A), Det Radikale Venstre (B), Det Konservative Folkeparti (C), Socialistisk Folkeparti (F), JuniBevægelsen (J), Dansk Folkeparti (O), Venstre (V) og Liberal Alliance (Y). Folkebevægelsen mod EU indgår igen i år valgforbund med JuniBevægelsen.

Ved valget i 2004 deltog 1.921.541 (47,9 pct.) af de i alt 4.012.663 stemmeberettigede danske vælgere. De skulle vælge 14 medlemmer til parlamentet. 97.986 (5,2 pct.) satte krydset ved Folkebevægelsen mod EUs liste N og genvalgte dermed Ole Krarup. Som konsekvens af en trafikulykke trak Ole Krarup sig ved udgangen af 2006 og overlod pr. 1. januar 2007 pladsen i parlamentet til suppleanten Søren Søndergaard.
Se mere om valgresultatet – klik her!

Ved valget i 1999 deltog 2.023.306 (50,5 pct.) af de i alt 4.009.594 stemmeberettigede danske vælgere. De skulle vælge 16 medlemmer til parlamentet. 143.709 (7,3 pct.) satte krydset ved Folkebevægelsen mod EUs liste N og genvalgte dermed Ole Krarup. Ved valget blev Jens Okking indvalgt for JuniBevægelsen. Han skiftede til Folkebevægelsen i 2002.
Se mere om valgresultatet – klik her!

Tværpolitisk EU-modstand

– også for borgerlige og liberale

EU-modstanden er ikke et isoleret venstrefløjsfænomen. Den er bred og tværpolitisk. F.eks. er Venstres vælgere ofte den største gruppe af nej-stemmerne ved folkeafstemninger om EU. Folkebevægelsen mod EU har mange borgerlige og liberale blandt sine medlemmer og vælgere. Og den ikke-socialistiske EU-modstand har da også vist sig på mange måder som f.eks.:

V-flertal for militær undtagelse
I oktober 2008 offentliggjorde Folkebevægelsen mod EU en meningsmåling om den militære undtagelse foretaget af Synovate (det tidl. Vilstrup). Heraf fremgår det, at et beskedent flertal af Venstres vælgere (41 pct.) ønsker den bevaret (39 pct. ønsker den afskaffet). Blandt de konservative vælgere ønsker et flertal afskaffelse (50 pct.), men 33 pct. ønsker den bevaret.

Betydelig VK-støtte til nordisk alternativ
I maj 2004 offentliggjorde Folkebevægelsen mod EU en meningsmåling foretaget af Gallup. Målingen viste, at et flertal på 51 pct. foretrækker et tættere nordisk samarbejde fremfor fortsat medlemskab af EU, som kun blev støttet af 36 pct. Selvom tilhængerne af det nordiske alternativ var flest hos bl.a. S og SF’s vælgere, så var støtten også betydelig blandt Venstres, Det Konservative Folkepartis og Det Radikale Venstres vælgere (hhv. 43,6 pct., 34,9 pct. og 35,3 pct.).

Markant borgerlig euro-modstand
Ved den danske folkeafstemning om euroen i 2000 var borgerlige nej-sigere bl.a. repræsenteret ved organisationen Nationernes Europa (med bl.a. tidl. MF Frank Dahl) og den unge borgerlige unionsskeptiske organisation BUSK. I dag er Konservativ Ungdom fortsat uenig med moderpartiet og siger nej til euroen.

Alle kandidater på liste N arbejder på Folkebevægelsens tværpolitiske grundlag for at forsvare undtagelser, selvbestemmelse og demokrati. Men vil du stemme på en erklæret ikke-socialistisk, borgerlig eller liberal kandidat kan du vælge mellem:

Ditte Staun
- som også er spidskandidat for Det Radikale Venstre ved kommunalvalget i Skive

Hans Henrik Larsen
- sergent og gennem mange år medlem af Det Konservative Folkeparti

Sven Skovmand
- tidl. folketingsmedlem og mangeårigt hovedbestyrelsesmedlem i Det Radikale Venstre

Thorkil Sohn
- tidl. medlem af Venstre, nu medlem af Retsforbundet

Johanne L. Kristiansen
- medlem af Retsforbundet

Mette Langdal
- medlem af Retsforbundet

Back To Top

Ved at bruge hjemmesiden accepterer du brugen af cookies mere information

Vi bruger cookies i forbindelse med besøgsstatistik.
Hvis du fortsætter med at bruge hjemmesiden uden at ændre dine cookie indstillinger eller du klikker OK herunder, betragtes dette som din accept.

Luk