skip to Main Content

Alternativ-konference

Efter Brexit er diskussionen om alternativer til EU kun blevet endnu mere relevant. Derfor afholder Folkebevægelsen mod EU d. 29. oktober en stor konference om alternativer til EU!

brexit_ungeilondon_mortendam-voteleave

Konferencen om alternativer foregår i Københavns omegn og har et program fyldt med spændende oplæg og workshops. Du kan læse mere om programmet herunder.

EU er fortid – vi skaber fremtiden!

 

Alternativ-konference

29. oktober 2016

København, Det frie Gymnasium, Struenseegade 50.

  11.30-18.00

Næste landsmøde

Sidste landsmøde (12.-13. marts) blev afholdt uregelmæssigt pga. afstemningen om retsforbeholdet. Det blev derfor besluttet, at næste landsmøde ikke afholdes som regelmæssigt i oktober, men først i 2017.

I stedet afholder vi alternativ-konferencen for at ruste os selv og hinanden til bedre argumenter, spørgsmål og drømme, når det kommer til alternativer til EU.

Vel mødt!

Program

Folkebevægelsen mod EU’s alternativ-konference lørdag den 29. oktober 2016 EU er fortid – vi skaber fremtiden

Sted: København, Det frie Gymnasiums bygning i Struenseegade 50.
Tid for konferencen: 11.30-18.00

Deltagergebyr inkl. frokost 150 kr. og der ydes rejserefusion for deltagere, der ikke er fra hovedstadsområdet. Tilmelding er påkrævet.

Program (med forbehold for ændringer)

10:30 Ankomst og indskrivning.

11:30 Velkomst og oplæg hvor der fortælles om alternativer til EU ved Rina Ronja Karimedlem af EU-parlamentet for Folkebevægelsen mod EU (20 min inkl. oplæg)

11.50 Historien om Brexit (før, under og efter – 20 min) ved Internationalt Udvalg

12:10 Eksempel på hvad man kan uden for EU når man har mere demokrati: Norges særlige rolle i fredsarbejdet ved Kjell Dahle, formand for Nei til EU i Oslo Fylke (20 min).

12:30 Frokost (40 min)

13:10-14.40 (tre workshops à 25 min)
Deltagerne deles ind i 5 grupper og alle har så en start-tid og derfra cirkulerer alle deltagere til workshoppen med det højere nummer (og dem der går fra workshop 5 går videre til workshop 1). Hver workshop om alternativerne Norden, EFTA, Europarådet/OSCE eller FN sætter fokus hvordan Danmark uden for EU kan bruge og agere i disse sammenhænge.

Workshops: 1) Norden ved Line Barfod & Jesper Morville; 2) EFTA og EØS ved Johanne Langdal Kristiansen, 3) Europarådet og OSCE ved Søren Søndergaard; 4) FN ved Lave K. Broch; 5) Hvordan får vi en dansk folkeafstemning ved Karina Rohr Sørensen.

Workshops:
1) Norden ved Line Barfod & Jesper Morville;
2) EFTA og EØS ved Johanne Langdal Kristiansen,
3) Europarådet og OSCE ved Søren Søndergaard;
4) FN ved Lave K. Broch;
5) Hvordan får vi en dansk folkeafstemning om EU? Og hvorfor skal vi stemme nej, hvis der kommer en ny afstemning om retsforbeholdet (Europol plus) ved Karina Rohr Sørensen.

14:40-15.10 Pause (30 min)

15.10-16.40 15.10-16.40 Workshops fortsat (to workshops à 25 min): 1) Norden; 2) EFTA og EØS, 3) Europarådet og OSCE 4) FN 5) Hvordan får vi en dansk folkeafstemning? Og hvorfor skal vi stemme nej, hvis der kommer en ny afstemning om retsforbeholdet (Europol plus)

16.40 Pause med kage (30 min)

17.10 Opsamling fra dagen og hvordan kommer vi videre ved Jean Thierry, Morten Dam og Thorkil Sohn.

17:45 Tak for i dag, kom godt hjem og kom godt ud af EU ved Lave K. Broch.

Du kan også hente programmet her:
Download programmet som Word-fil

Back To Top

Ved at bruge hjemmesiden accepterer du brugen af cookies mere information

Vi bruger cookies i forbindelse med besøgsstatistik.
Hvis du fortsætter med at bruge hjemmesiden uden at ændre dine cookie indstillinger eller du klikker OK herunder, betragtes dette som din accept.

Luk