skip to Main Content

Lokale komiteer

Lokale komiteer og kollektive medlemmer

Folkebevægelsen mod EU har lokale komiteer og kontaktpersoner op mod 100 steder rundt om i landet.

Nederst på siden kan du se en oversigt over Folkebevægelsens kollektive medlemmer.

fb-dk-kort

Liste over lokale komiteer

København og omegn

Elsebeth Kaufholz, Tranevej 2, 2.tv., 2400 København NV (formand)
mob: 21 90 57 97
E-mail: kaufholz@outlokk.dk

Lars Østergaard Møller, Bag Fortet 1, st., 2730 Herlev. (kasserer)
Tlf.: 44 53 46 47/Mob: 29 86 73 55
E-mail: bagfortetl@mail.tele.dk

Kirsten Johannesen, Smørumvej 45, 2700 Brønshøj
Tlf: 3860 6278
E-mail: kirsjo@hotmail.com

René Wrønding, Vestavej 16, 2770 Kastrup
Tlf. 32 57 84 13
E-mail: wroending@privat.dk

Carl Aage Jensen, Dr. Elisabeths Allé 6, 1., 2300 Kbh. S.
e-post: caaj1108@gmail.com
Mobil: 3029 7374

Gerd Berlev, Trekronergade 59, 2500 Valby
e-post: gerd@berlev.dk
Mobil: 42 32 25 31

Amager/Amagerland

Carl Aage Jensen, Dr. Elisabeths Allé 6, 1., 2300 København S.
Tlf: 30297374
E-mail: caaj1108@gmail.com

Else Toft, Ålekistevej 83, 1.tv., 2720 Vanløse
Mobil 28 37 00 89/Tlf: 38 79 93 39
E-mail: elsetoft@teliamail.dk

Ballerup-Herlev-Smørum

Jørgen Bentzen, Bjergbyvej 39, 2730 Herlev
Tlf.: 44 91 32 02/mob: 28 26 91 32
E-mail: joergen_bentzen@mail.dk

Bente Hay Sørensen, Magleparken 182, 3. tv., 2750 Ballerup
Tlf.: 44 68 07 32

Lars Østergård, Bag Fortet 1, 2730 Herlev
Tlf.: 44 53 46 47/Mob: 2986 7355
E-mail: bagfortet1@mail.tele.dk

Brønshøj/Husum

Kirsten Johannesen, Smørumvej 45 , 2700 Brønshøj
Tlf: 38 80 34 05
Tlf: 27212996, e-adr: kirs.jo@hotmail.com

Christianshavn/Indre by

Birthe Uhre Pedersen, Burmeistersgade 30, 2. tv., 1429 København K
E-mail: birteuhre@gmail.dk

Frederiksberg

Per Aabel, Helge Rodes Allé 2, 2. th, 2000 Frederiksberg
tlf: 20261948
E-mail: pivanaa@gmail.com

 

Gentofte/Hellerup-Gladsaxe-Lyngby/Tårbæk

Ida Jørgensen, Vangedevej 144, 1., lejl. 3, 2870 Dyssegaard
tlf. 28 88 12 41
E-mail: ida2870@gmail.com

Hvidovre

Inge Søborg, Vester Kvartergade 14 A., 2650 Hvidovre
Tlf: 36 49 77 21/Mob: 60 76 00 92
E-mail: ingesoeborg@gmail.com

Nordvest

Jean Thierry, Bispeparken 30, 2.th., 2400 København NV
tlf: 35 85 48 43/mob: 40 58 94 58
E-mail: jean@fremtidsmaskinen.dk

Nørrebro

René Pharao, Frejasgade 3, 2.tv., 2200 København N.
Mob: 28 60 99 40
E-mail: pharao@os.dk

Rødovre

Michael Dam, Jyllingevej 132A, 2610 Rødovre
Tlf: 20831276
E-mail: mightydam@gmail.com

Syd-Vest og Valby

Helle Bruun, Valby Langgade 23, 2. tv., 2500 Valby
Tlf.: 36 30 22 52
E-mail: helle.vester2269@gmail.com

Vanløse

Troels Laier, Langkærvej 25, 2720 Vanløse
Mob: 21 70 57 68
E-mail: tlaier@webspeed.dk

Vestegnen

Bo Møller, Liljens Kvarter 11 B, 2620 Albertslund
Tlf.: 31 66 73 60
E-mail: lbjm@mail1.stofanet.dk

Vesterbro

Ole Stenberg, Gasværksvej 29, 1. th., 1656 København V
Tlf.: 33 23 50 15
E-mail: zama@dlgtele.dk

Østerbro

Ole Gleerup, Christiansmindevej 20, st., 2100 København Ø.
Tlf: 39 27 34 09
E-mail: olegleerup@hotmail.com

Torben Jensen, Jagtvej 202, st.th., 2100 København Ø.
Tlf.: 35 42 20 50/Mob: 22 97 77 52
E-mail: torjen1949@gmail.com

Bornholmskomitéen mod EU

Jens Kristiansen
e-post: jensikris@hotmail.com
Mobil: 32 15 26 76

Børge Olsen, Nordre kystvej 10, 3700 Rønne
Tlf: 20 32 78 58
E-mail: olsenboerge@hotmail.com

Frederikssund-Egedal

Jan Vogel, Søgade 9, 4050 Skibby
Mobil 27 21 07 83/Tlf.: 47 52 94 84
E-mail: janvogel@privat.dk

Gunna Gustafsson, Hyldevang 3, Buresø, 3550 Slangerup
Tlf: 48 19 54 12
E-mail: gunnalg@adr.dk

Finn Haugaard, Vinkelvej 12, 3550 Slangerup
Tlf: 47 33 38 44
E-mail: finn-haugaard@hotmail.com

Kristian Kaa, Nordmandshusene 23, 4050 Skibby
Tlf: 23 95 19 55
E-mail: kristian.kaa.kk@gmail.com

Halsnæs

Kim W. Bilfeldt, Nordstjernen 14, Torup, 3390 Hundested
Mobil: 2294 1910
E-mail: kimw@bilfeldt.dk

Jørgen Tved, Smedebakken 16, 3300 Frederiksværk
Tlf.: 47 77 00 23
E-mail: tved@email.dk

Helsingør Komiteen mod EU

Jørgen Manniche, Stubbedamsvej 98, st.tv., 3000 Helsingør
mobil: 6067 6815
E-mail: joerma@webspeed.dk

Rudersdal

Luis Monteiro, Byagervej 207, 3460 Birkerød
tlf: 60 45 31 47
E-mail: lumont3@gmail.com

Hillerød og Allerød

Jannik H. Larsen, Holmetorvet 5, 2. tv., 3400 Hillerød
Tlf.: 48 26 54 14
E-mail: jannik.halskov@gmail.com

Gerhardt Wehlitz, Holmegårdsvej 2, 1.tv., 3400 Hillerød
Mobil: 30 63 71 18
E-mail: gewe@live.dk,

Gribskov (Græsted-Gilleleje-Helsinge)

Kontakt Hillerød

Greve

Ulf Kobbernagel, Lerås 49, 2670 Greve
Tlf: 43 90 67 49
E-mail: ukcui@post1.dansknet.dk

Køge og Stevns

Elisabeth Bergsøe, Barupvejen 13, Arnøje, 4660 Store Heddinge
tlf: 26 19 88 85
E-mail: elisabeth@alotola.dk

Roskilde

Svend Erik Christensen, Ringparken 48, 1.th., 4000 Roskilde
tlf: 46 35 18 57
E-mail: agerhonevej15@gmail.com

Lokalkomiteen i Vestsjælland

Elma Lindberg, Naverhaven 4, 4200 Slagelse
Tlf: 30 62 66 85
E-mail: naver@mail.dk

Haslev

Bent Kunding, Frøgårdsvej 12 B, 4690 Haslev
Mobil: 2573 9930
E-mail: bentkunding1943@gmail.com

Holbæk og Odsherred

Arne Steiner, Baggesens Have 5B, 4300 Holbæk
Tlf.: 53 35 03 97
E-mail: arnesteiner@youmail.dk

Finn Erik Larsen, Bøgevej 5, 4390 Vipperød
Tlf.: 40 32 16 32
E-mail: finnerikla@gmail.com

Kalundborg

Hanne Mouritsen, Klosterparkvej 17, 2.tv., 4400 Kalundborg
Mob: 2567 1001

Ringsted

Annette Mørk, Schaldemosevej 2, 4100 Ringsted
Tlf: 5248 7954
E-mail: annettecopenhagen@gmail.com

Falster

Glenn Dalsasso Olsen, Vennerslundvej 7, 4840 Nørre Alslev
Tlf: 5444 3373
E-mail: dalsasso@sol.dk

Lolland

Per Markmøller, Reersnæs Kirkevej 308
Tlf: 6030 2254
E-mail: agniper@gmail.com

Næstved

Bo Wærn
Tlf: 21 73 60 65
E-mail: fb.n@gmail.com

Vordingborg

Kjeld Christensen, Hovvejen 10, Viemose, 4771 Kalvehave
Mob: 5196 6322

Assens

Folmer Riis, Langstedgyden 52, Turup, 5610 Assens
Tlf.: 62 26 17 26
E-mail: riis@it.dk

Fåborg/Midtfyn

Brian Jaminson, Holmevænget 9, 5854 Gislev
e-post: bjaminson@mail.tele.dk
Mobil: 21226279

Langeland

Troels Brøgger, Hennetvedvej 21, Hennetved, 5900 Rudkøbing
tlf: 6251 1101
E-mail: tbmusik@privat.dk

Bent Hansen, Rifbjergvej 14, 5900 Rudkøbing
Tlf.: 62 51 26 62

 

Odense

John Jeppesen, Lodsvej 18A, Stige, 5270 Odense
tlf: 26 17 45 61
E-mail: johnjeppe47@gmail.com

Nordfyn (Bogense, Sødersø, Otterup)

Carsten Rasmussen, Skovvej 27 B, 5400 Bogense
tlf. 22 82 36 06
E-mail: carsten_rasmussen178@hotmail.com

Svendborg

Lisbeth Pieszak
tlf. 29 25 93 83
E-mail: lisbethpieszak@mail.tele.dk

Østfyn

Benny Pieszak, Bygaden 5, Bovense, 5800 Nyborg
Tlf: 6552 4043
E-mail: pieszak@tdcspace.dk

Ærø

Inge Skov, Kirkestræde 32, 5960 Marstal
e-post: ingse66@hotmail.com
Mobil: 5090 7240

Sønderjylland

Niels Jørgen Bæk Paulsen, 6400 Sønderborg
E-mail: niels_j@live.dk
Mobil: 26146222

Bramminge

Preben Kristensen, Thorsensvej 4, 6740 Bramminge
Tlf.: 75 17 22 57
E-mail: benteogpreben@mail.tele.dk

Esbjerg (Esbjerg, Fanø, Ribe og Varde)

Anna Skaaning Jensen, N. Juelsgade 4, st. th. , 6700 Esbjerg
Tlf.: 75 13 96 71

Hans Hansen, Storegade 40, 6700 Esbjerg
E-mail: hh6700@gmail.com
Mobil: 2065 1918

Else Villesmoes, Frihedsvej 11, 6700 Esbjeg
Tlf.: 75 13 46 18

Fredericia og Vejle

Birthe Bahnsen Christiansen, Ullerupdalvej 203, st.tv., 7000 Fredericia
Tlf: 75 92 78 37/Mob: 2137 4743
E-mail: birthe203v@gmail.com

Kim Fonvig, Rahbeksvej 20, 7000 Fredericia
Mobil: 25 76 08 75
E-mail: dsl123365@vip.cybercity.dk

Horsens

Kim Holm, Skanderborgvej 15, 7171 Uldum    Tlf: 75 67 87 83
E-mail: kim_holm@post.tele.dk    mob: 5152 4168

Kolding

Mikael Betzer, Irisvej 1, 6000 Kolding
Mobil: 2615 6682
E-mail: betzer@profibermail.dk

Midt-og Vestjyder mod Unionen

Thorkil Sohn, Sognegårdsvej 11, Husby, 6990 Ulfborg    Tlf.: 97 49 54 07
E-mail: thorkil.sohn@mail.dk

Herning-Brande

Hans Kristian Steffensen, Kjærgaardsvej 5, 7451 Sunds
Tlf: 35 14 32 43
E-mail: hanskristiansteffensen@gmail.com

Lemvig, Struer, Holstebro og Ringkøbing-Skjern

Thorkil Sohn, Sognegårdsvej 11, Husby, 6990 Ulfborg
Tlf.: 97 49 54 07
E-mail: thorkil.sohn@mail.dk

Skive

Jens Christian Jensen, Ø. Grønningvej 24, 7870 Roslev
Mobil: 20 47 92 51/60 74 43 60
E-mail: jenli@energimail.dk

Thy-Mors mod Unionen

Gustav Sieg Sørensen, Tårnvej 56, Hørdum, 7752 Snedsted
Mobil: 51 72 46 73
E-mail: gustav.sieg.1951@godmail.dk

Viborg

Merete Lundø Hansen, H.C. Andersensvej 32, Hørdum, 8800 Viborg
Tlf.: 41189146

Djursland

Sven Skovmand, Stendyssevej 56, Stenvad, 8586 Ørum Djurs
Tlf.: 86 38 16 88
E-mail: sven@samtid.dk
Fax: 86 38 12 41

Luise Hemmer Pihl, Auningvej 33, Sdr. Kastrup, 8544 Mørke
Tlf.: 86 99 70 65
E-mail: skrodhoj@worldonline.dk
Fax: 86 99 72 65

Karen Sunds, Randersvej 30, 8544 Mørke
Mob: 30 91 12 71
E-mail: karen.sunds@gmail.com

 

Randers

Michael Rützou, Gundestrupvej 16, 8960, Randers SØ
Tlf.: 21860069
E-mail: obastard99@gmail.com

Ry

Heidi Andersen, Hårbyvej 19, Firgårde, 8680 Ry
Tlf.: 86 89 01 88E-mail: haen@sclerosecentret.dk

Silkeborg

Inge Høgh, Lupinvej 40, 2.tv., 8600 Silkeborg
tlf: 87 98 99 66/mob: 21 77 90 68
E-mail: ingehoegh@mail.dk

Århus

Jakob Lindblom, Laurvigsgade 13, 8200 Århus N.
Tlf: 61 78 54 56
E-mail: jakob.lindblom@gmail.com

Anders Kock, Ryslingevej 24, 8270 Højbjerg
Tlf.: 86 14 78 30/mob: 30 35 33 37
E-mail: anderskock@post.tele.dk

Franz Krejbjerg; Rosenhøj 26 A, 1.mf., 8260 Viby J.
Tlf: 22 94 17 79
E-mail: franz_krejbjerg@post.cybercity.dk

Aalborg/ Nørresundby/Hjørring

Kontor: Folkebevægelsen mod EU, Søndergade 12, postboks 1401, 9100 Aalborg    Tlf.: 98 13 96 81

Kjeld Richter-Mikkelsen, Østerbrogade 128, 7., 9400 Nørresundby
Mobil: 21 24 66 53
E-mail: kjeld.richter.mikkelsen@gmail.com

Brønderslev

Hanne Grethe Mortensen, Nørrebro 4, 9700 Brønderslev
Tlf.: 98 83 52 65
E-mail: hallundhg@ofir.dk

Frederikshavn

Aage Olsen, Kringelhedevej 40, Voerså, 9300 Sæby
Tlf: 2021 5081
E-mail: post.aage@gmail.com

Himmerland

Jørgen Grøn, Sjøstrupvej 63, Sjøstrup, 9600 Aars
tlf: 98 62 18 14
E-mail: jg@sjostrup.dk

Jensen, Bitt Juul, Søndre Kirkevej 4, 9520,
Tlf: 22 81 63 63
E-mail: bittjuul@hotmail.com

Jammerbugt

Jan Højen, Højvangen 4, Kaas, 9490 Pandrup
Tlf.: 22 34 52 70
E-mail: j.k.hoejen@gmail.com

Lis Jensen, Møllebakken 10, 9493 Saltum
mob.: 21 49 59 81
E-mail: feddet15@gmail.com

Sæby/Frederikshavn

Aage Olsen, Kringelhedevej 40, Voerså, 9300 Sæby
Tlf: 20 21 50 81
E-mail: post.aage@gmail.com

Folkebevægelsens landssekretariat

Tordenskjoldsgade 21, st.th.,
1055 København K.
Tlf. 35 36 37 40 – Fax 35 82 18 06

Åbningstider: Mandag-torsdag 10-16. Fredag lukket.
Telefontider: Mandag, tirsdag og torsdag 10-13 og 14-16. Onsdag 10-12 og 13.30-16. Fredag lukket.

fb@folkebevaegelsen.dk

Landssekretær: Poul Gerhard Kristiansen
poulgerhard@folkebevaegelsen.dk

Politisk rådgiver for MEP Rina Ronja Kari (København): Ditte Staun
ditte@folkebevaegelsen.dk

Politisk rådgiver for MEP Rina Ronja Kari (København): Ditte Marie Gyldenberg Ovesen
dittem@folkebevaegelsen.dk

Studentermedhjælper: Ann-Selena Cailloux
annselena@folkebevaegelsen.dk

Kollektive medlemmer af Folkebevægelsen mod EU

Back To Top
X

Ved at bruge hjemmesiden accepterer du brugen af cookies mere information

Vi bruger cookies i forbindelse med besøgsstatistik.
Hvis du fortsætter med at bruge hjemmesiden uden at ændre dine cookie indstillinger eller du klikker OK herunder, betragtes dette som din accept.

Luk