skip to Main Content

Kalender

sep
25
man
Holbæk og Odsherred: Medlemsmøde og valg af delegerede
sep 25 kl. 19:00 – 21:00

Folkebevægelsen mod EU i Holbæk og Odsherred afholder medlemsmøde og vælger delegerede til landsmødet.

Mødested: Holbæk Bibliotek, Nygade 9-13.

For yderligere information kontakt venligst Finn Erik Larsen tlf. 40 32 16 32

 

sep
26
tirs
København: Medlemsmøde Indre By & Christianshavn
sep 26 kl. 17:00 – 19:30

Folkebevægelsen mod EU i Indre By og på Christianshavn afholder medlemsmøde med valg af delegerede til landsmødet tirsdag den 26. september kl. 17.00.

Mødested: Folkebevægelsen mod EU’s landssekretariat, Tordenskjoldsgade 21, st.th. København K.

For yderligere informationer kontakt venligst Birte Uhre Pedersen e-mail: birteuhre@gmail.com

Nordjylland (minus Jammerbugten): Medlemsmøde med valg af delegerede
sep 26 kl. 19:00 – 21:00
Møde i Aalborg for medlemmer i Nordjylland (minus Jammerbugt).
Sædvanen tro er der landsmøde i Folkebevægelsen den sidste weekend i oktober – dvs den 28.-29. oktober og denne gang i Aarhus.
På landsmødet lægges der op til at tage beslutning vedr. evt. valgteknisk samarbejde mellem Folkebevægelsen og Enhedslisten, der som bekendt stiller op på hver sin liste til det næste EU-parlamentsvalg i 2019.
For at være klædt på til den diskussion og samtidig vælge delegerede til landsmødet inviteres du hermed til medlemsmøde tirsdag den 26. september kl. 19.00. Mødested: Søndergade 12, Aalborg. 
Der bliver arrangeret fællesspisning inden mødet. Vil du spise med kl. 18.00, så skal du tilmelde dig senest søndag den 24.9. til Jonna på tlf: 4182 6842 eller Thomas  på nummer: 6167 8368.
sep
27
ons
Generalforsamling i komiteerne Valby og Sydvest
sep 27 kl. 19:00 – 21:00

Folkebevægelsen mod EU i Valby & Sydvest afholder generalforsamling med valg af delegerede.

Sted: Valby Kulturhu, 3. sal, Toftegårds plads.

Dato: onsdag den 27. september kl. 19.00.

Forslag til dagsorden:

  1. Godkendelse af dagsorden.
  2. Brexit (punktet indledes ca. 15 min)
  3.  Orientering om offentligt møde 11. oktober kl. 16 i BJMF
  4. Landsmødet indhold (se indstik i næste Folk i Bevægelse)
  5. Valg af delegerede
  6. økonomi
  7. Andre aktiviteter
  8. Evt.

 

sep
28
tors
Medlemsmøde & valg af delegerede: Hillerød, Rudersdal og Gribskov
sep 28 kl. 19:00 – 21:00

Folkebevægelsen mod EU i Hillerød, Rudersdal og Gribskov afholder medlemsmøde med valg af delegerede til landsmødet.

Mødet afholdes på Holmegårdsvej 2 i Hillerød.

På dagsorden er bl.a. landsmødet med valg af delegerede og forslaget om et valgteknisk samarbejde med Enhedslisten.

Kontaktperson: Gerhard Wehlitz tlf. 30 63 71 18.

okt
2
man
Medlemsmøde og valg af delegerede: Nørrebro- og Nordvest-komiteerne
okt 2 kl. 19:00 – 21:00
Vestsjælland: Debatmøde og generalforsamling
okt 2 kl. 19:00 – 21:30

Kom til debatmøde og Generalforsamling for Folkebevægelsen mod EU i Vestsjælland

Debat: Hvordan sikrer vi Folkebevægelsens bredde – både indad og udadtil?
Johanne Langdal Kristiansen fra Folkebevægelsens forretningsudvalg indleder debat
Efter debatten er der generalforsamling og valg af delegerede til landsmødet i Folkebevægelsen mod EU i Vestsjælland.

Mødet afholdes i mødelokalerne ved Slagelse Bibliotek, Stenstuegade.

Arr: Folkebevægelsen i Vestsjælland

Årsmøde og valg af delegerede: Brønshøj-Husum komiteen og Vanløse-komiteen
okt 2 kl. 19:30
okt
3
tirs
Herning: Medlemsmøde og valg af delegerede
okt 3 kl. 19:00

Landsmødeforberedelse

Delegeretmøde Fyn
okt 3 kl. 19:30 – 21:30

Alle fynske medlemmer som ønsker at blive valgt som delegeret til landsmødet i Århus d. 28-29 oktober. Kan møde op til det fælles fynske delegeret møde d. 3 oktober kl. 19.30. Absalonsgade 26, 5000 Odense C.

Hvis du ikke har mulighed for at deltage i mødet den 3 oktober, men gerne vil med som delegeret til landsmødet i Århus, kan du skrive en mail til Carsten Rasmussen på carsten_rasmussen178@hotmail.com eller tlf. 2282 3606.

okt
4
ons
Offentligt møde og valg af delegerede Esbjerg
okt 4 heldags

Vi holder offentligt møde og valg af delegerede til landsmødet. Yderligere info følger. Vel mødt!

Viborg: Generalforsamling og valg af delegerede til landsmødet
okt 4 kl. 19:00 – 21:00

Folkebevægelsen mod EU i Viborg afholder Generalforsamling med valg af delegerede til landsmødet onsdag den 4. oktober kl. 19.

Mødested: Gothersgade 27 i kælderen, Viborg.

Hvis du har spørgsmål, så ring venligst til komitekontakt Christian Thygesen tlf. 23 49 71 06.

okt
5
tors
Fælles medlemsmøde og valg af delegerede for Midt- og Vestjylland
okt 5 kl. 19:00

Fælles medlemsmøde for komiteerne i Skive, Thy/Mors og Lemvig/Holstebro/Struer/Ringkøbing-Skjern.

Dagsorden:

  1. Oplæg om landsmødet + diskussion
  2. Valg af delegerede i komiteerne
Komitemøde i Roskilde om landsmødet i Folkebevægelsen
okt 5 kl. 19:00 – 21:00

Komitemøde i Roskilde om landsmødet i Folkebevægelsen

Folkebevægelsen i Roskilde holder møde om landsmødet. Karina Rohr Sørensen fra landsledelsen indleder diskussionen. Vi skal bl.a. vælge delegerede.

 

Medlemsmøde og valg af delegerede på Bornholm
okt 5 kl. 19:00

Medlemsmøde med valg af delegerede til landsmødet

Østerbro: medlemsmøde med valg af delegerede
okt 5 kl. 19:00 – 21:00

Hermed indkalder Folkebevægelsen mod EU på Østerbro eller Østerbrokomiteen til delegeretmøde torsdag den 5. oktober kl. 19.00 i Silkeborggade 2 (Butikken på hjørnet), København Ø. På mødet kan man blive valgt som delegeret til landsmødet og komme med forslag til samme Landsmøde.

Vi kan vælge 6 delegerede for Østerbrokomiteen.

Vær med til at sætte kursen mod en valgsejr.

Vi skal udveksle erfaringer og synspunkter, vi skal fortsætte den positive udvikling ikke mindst efter Brexit.

Vi skal også se fremad og ikke mindst diskutere den danske situation ovenpå Brexit og vi skal diskutere og lægge linjen for Folkebevægelsen mod EU’s fremtidige arbejde ikke mindst i forhold til det næste EU-parlamentsvalg.

Landsmødet skal også tage stilling til om Folkebevægelsen skal have et valgteknisk samarbejde med Enhedslisten og hvad det indebærer.

Forslag til dagsorden:

  1. Formalia (Valg af ordstyrer og referent)
  2. Siden sidst.
  3. Landsmødet d. 28 – 29. oktober Katrinebjergskolen, Aarhus
  4. Skal Folkebevægelsen indgå i et valgteknisk samarbejde (valgforbund) med Enhedslisten?
  5. Valg af delegerede til landsmødet herunder vilkår for deltagelse (6 delegerede)
  6. Kandidater til landsledelsen
  7. Evt.

På Østerbrokomiteens vegne

Ole Gleerup

39 27 34 09

Medlemsmøde og valg af delegerede for Ballerup, Herlev, Smørum og Værløse
okt 5 kl. 19:30 – 21:30
okt
11
ons
Valby: Debatmøde om socialprotokol
okt 11 kl. 16:00 – 18:00

Offentligt møde om den sociale protokol afholdes i Bygge-Jord og Miljøarbejdernes fagforening, Mølle Allé 26, 2500 Valby.

Dato: onsdag den 11. oktober kl 16.

Arrangører: EU-udvalget i BJMF og Fagligt udvalg i Folkebevægelsen mod EU samt Folkebevægelsen mod EU’s lokalkomiter i Valby, Sydvest og på Frederiksberg.

okt
16
man
Generalforsamling og valg af delegerede i Køge/Stevns
okt 16 kl. 09:10

Ekstraordinær generalforsamling, delegeretmøde, oplæg om EU’s påvirkning af de kommunale budgetter og spisning

.Kl. 17 – 18.

Generalforsamling med vedtægtsændringerne som eneste punkt på dagsordenen.

Delegeretmøde: Valg af delegerede til landsmødet i Århus i weekenden 28-29/10-2017.

Pause kl. 18.00 – 18.30.

Kl. 18.30 – til senest kl. 19.15.

Oplæg af en af Folkebevægelsen mod EU’s kandidater fra EU parlamentsvalget i 2014

Efterfølgende diskussion.

Kl. 18.30 – til ca. kl. 21.

Spisning. John laver mad, der skal bestilles på telefon 20 32 06 13 inden fredag den 13/10- 2017.

 

 

okt
28
lør
Folkebevægelsens Landsmøde Århus
okt 28 – okt 29 heldags
Frivillige til landsmødet 2017 Århus
okt 28 – okt 29 heldags

Vi skal arrangere Folkebevægelsens årlige landsmøde i 2017, og det plejer vi at være rigtigt gode til! Men vi har brug for mange aktivister til at stille op, passe bod, oprydning mv. Så er du en af dem, som kan give en hånd med, så book allerede nu kalenderen! Det plejer at være både sjovt, hyggeligt, lidt krævende og samtidig giver det et overskud til foreningens arbejde, så vi håber, at I vil hjælpe.

nov
7
tirs
Medlemsmøde på Fyn
nov 7 kl. 19:30 – 21:30

Folkebevægelsen mod EU’s lokalkomiteer på Fyn holder medlemsmøde den 7. november kl. 19.30.

Adresse: Absalonsgade 26, 5000 Odense C.

Kontaktperson: Carsten Rasmussen på carsten_rasmussen178@hotmail.com eller tlf. 2282 3606.

nov
14
tirs
EU-kritisk netværk – Herning: Generalforsamling
nov 14 kl. 19:00
nov
23
tors
Offentligt julemøde i Frederikssund
nov 23 kl. 19:30

Folkebevægelsen mod EU i Frederikssund og Egedal afholder det traditionsrige offentlige julemøde m. gløgg og kager. Mød Jesper Morville, medlem forretningsudvalget for Folkebevægelsen mod EU og Formand for ”Frit Norden”, som vil gøre os klogere på, hvad forskellige EU-institutioner betyder for os i Danmark, bl.a. Europol og handelsaftalerne CETA (mellem EU og Canada) og TTIP (mulig aftale mellem EU og USA). Brug døren midt på langsiden, gå op på 1. sal til det lille lokale.

dec
5
tirs
Medlemsmøde med julehygge på Fyn
dec 5 kl. 19:30 – 21:30

Folkebevægelsen mod EU’s lokalkomiteer på Fyn holder medlemsmøde den 5. december kl. 19.30.

Der vil være julehygge.

Adresse: Absalonsgade 26, 5000 Odense C.

Kontaktperson: Carsten Rasmussen på carsten_rasmussen178@hotmail.com eller tlf. 2282 3606.

dec
6
ons
Komitemøde Sønderjylland
dec 6 kl. 18:30 – 20:30

 

        Dagsorden:

Referat af landsmøde ved Mette Langdal

Gennemgang af forslag til vedtægter

Forslag til det kommende års aktiviteter 

Gennemgang af økonomi i komite

Fastsættelse af dato for næste møde

Vel mødt!

 

 

 

feb
9
fre
Generalforsamling i Esbjerg
feb 9 heldags

Flere informationer kommer senere.

Back To Top

Ved at bruge hjemmesiden accepterer du brugen af cookies mere information

Vi bruger cookies i forbindelse med besøgsstatistik.
Hvis du fortsætter med at bruge hjemmesiden uden at ændre dine cookie indstillinger eller du klikker OK herunder, betragtes dette som din accept.

Luk