Sebastian, sanger og komponist

Else Hammerich, tidl. MEP for Folkebevægelsen (1979-1989)

Poul Thomsen, tdl. tv-vært på bl.a. ”Dus med dyrene” og ”Hund i hund mellem”

Sebastian Dorset, standup komiker

Drude Dahlerup, professor, NyAgenda, tidl. talsperson foir JuniBevægelsen

Niels Hausgaard, entertainer

Ole Krarup, tid. MEP for Folkebevægelsen (1994-2006)

Annisette Koppel, sanger

Jens Steffensen, tidl. folketingsmedlem f. Kristendemokraterne, Haderslev

Nikolaj Villumsen, MF og EU-ordfører for Enhedslisten

Marianne Florman, foredragsholder og forfatter (www.florman.dk)

Poul Erik Andreasen, medlem af regionsrådet i Region Nordjylland, socialdemokrat

Hanne Reintoft, forfatter og socialrådgiver

Svend Taanquist, tidl.folketingsmedlem for Socialdemokraterne, Nordborg

Anders Munck, formand for LO Århus

Søren Kjeldsen-Kragh, professor, Københavns Universitet

Anne Marie Helger, aktivøse (skuespiller m.m.)

Mikael Wiehe, musiker, komponist og forfatter

Paw Østergaard Jensen, socialdemokrat, medlem af kommunalbestyrelsen, Albertslund

Kirsten Fjordbak, SF, Køge

Helge Bo Jensen, EL, medlem af kommunalbestyrelsen, Albertslund

Jytte Søgaard, formand for LO Vestjylland og socialdemokrat

Olaf Havsteen, projektrådgiver og agronom, Ærøskøbing

Ditte Staun (radikal), medlem af byrådet i Skive

Lars Bredo Rahbek, filmproducer, medstifter af og tidl. talsperson for JuniBevægelsen

Ellen K. Lykkegaard, formand for den offentlige gruppe i 3F

Flemming Strandberg Klausen, tidl. kommunalvalgskandidat i Køge (konservative)

Bent Holm Poulsen, formand for FOA Sønderjylland og socialdemokrat

Povl Dissing, sanger

Henrik Pedersen, økonom

Bjarne Sørensen, formand for Dansk Metal Horsens og byrådsmedlem (SF)

Karen Horsens, fhv. domprovst, Roskilde

Ane Søegaard, formand for Frederiksberg Lærerforening

Niels Aage Jensen, tidl. viceborgmester i Marstal

Hans A. Sørensen, formand for LO i Horsens og omegn

Niels I. Meyer, professor emiritus, tidl. talsperson for JuniBevægelsen,

Poul-Henrik Jensen, forstander for Jyderup Højskole

Gorm Winther, professor, Ph.D., medlem af Alternativet, Aalborg

Bo Steffensen-Thomaesen, lærer, tidl. EP.-kandidat f. Junibevægelsen (2004 og 1999) og tidl. folketingskandidat f. Kristendemokraterne, Karlslunde

Hanne M. Petersen, formand for FOA Horsens

Jan Thomsen, formand for LO-Sønderborg/Aabenraa og socialdemokrat

Peter Abrahamsen, musiker og sanger

Olaf Zink, tidl. kommunalvalgskandidat, Liberal Alliance, København

Gustav Sieg Sørensen, tidl. formand for Radikale Thy-Mors og spidskandidat til Thisted Kommunalbestyrelse, Snedsted, Thy

Lissie Thording, tidl. kandidat og ledelsesmedlem i JuniBevægelsen, Odense

Alfred Hansen, lærer, tidl. MF (Retsforbundet), Odense

John Ekebjerg Jakobsen, formand for Stilladsarbejdernes Brancheklub i 3F

Hanne Gram, forhandlingssekretær i 3F

Rasmus Ladekjær Pedersen, studerende v. Københavns Univesitet, medlem af Konservativ Ungdom og Konservative Studerende

Maj-Britt Milsted, formand for HK grafisk kommunikation

Preben Pedersen (radikal), tidl. rådmand i Aalborg

Henrik Berlau, forhandlingssekretær i 3F

Eva Due Kristensen, socialpædagog

Lukas Scherfig, musiker (The Movement)

Luis Monteiro, tillidspræsentant Røde Kors Asylafdeling samt afdelingsformand i Boligselskabet Birkerød

Peter Ingemann, musiker

Kim Lykkegaard, tillidsmand i Dansk Metal

Jesper Truelsen, folketingskandidat f. Kristendemokraterne, Østerbro

Kirsten Normann Andersen, formand for FOA Århus

Ebba Bigler, tidl. kandidat og ledelsesmedlem i JuniBevægelæsen

Sven Skovmand, tidl. radikalt folketingsmedlem (1968-1973) og MEP (1979-1984) for Folkebevægelsen

Tom Harly Allingham Sørensen, tidl. tillidsmand (Metal), nu folkepensionist

Tove Kristensen, pensioneret socialpædagog

Kurt Almestrand, næstformand for LO Vestjylland

Søren Elsberg, formand for 3F Aalborg

Uffe Madsen, fhv.sparekassedirektør

Flemming Gade, faglig sekretær, BUPL Nordjylland

Claus Westergreen, formand for 3F BJMF i København

Aase Bak-Nielsen, medlem af Retsforbundet, tidl. ledelsesmedlem i JuniBevægelsen, Roskilde

Henning Overgaard, formand for 3F Esbjerg Transport

Poul Erik Sørensen, direktør, Sjællands Odde

Hanne Lykke Jespersen, næstformand i PROSA

Jakob Buhl, cand.phil., skribent og naturmedarbejder, Marstal

Jan Ahrendt (3F), fællestillidsmand, Danfoss A/S Viby

Arne Würgler, sanger og sangskriver

Ulla Nygaard, næstformand BUPL Århus

Niels M. Uldall, medlem af De Grønne, Brønshøj

Niels Petersen, gårdejer, tidl. Medlem af Venstre, Skærbæk

Ester Christensen, cand.phil., Aalborg

Silas Marker, landsudvalgsmedlem i HK Ungdom

Andreas Åbling Petersen, økologisk bonde

Jørgen Olsson, formand for 3F Midtvensyssel

Martin Spang Olsen, stuntmand, underviser m.m.

Rita Pilgaard Nielsen, social- og sundhedsassistent, socialdemokrat, Svendborg

Jess Hansen, formand for 3F Vestlolland

Jens Kimby, tidl. aktiv i JuniBevægelsen, Sønderjyllandskomiteen og den sønderjyske borgerliste, Haderslev

Emil Olsen, formand for 3F Ungdom i Aalborg

Birgit Juul Petersen, rengøringsassistent, Randers

Hanne Løfqvist, tidl. aktiv i JuniBevægelsen, Sønderjyllandskomiteen og den sønderjyske borgerliste, Haderslev

Bo Wærn Kristensen, EL, Næstved

Ulla Madsen, sekretær i FOA Århus

Tue Tortzen, formand for 3F Frederiksborg

Billy Cross, musiker og sangskriver

Jan Hoby, næstformand i LFS (Landsforeningen for Socialpædagoger)

Alexander Nicolas Truelsen, musiker (Patchanka)

Allan Busk, næstformand for 3F Aalborg og byrådsmedlem

Johan Gaunitz, kustode og underviser, tidl. EP-kandidat f. JuniBevægelsen (2009), Roskilde

Alex Suszkiwwicz, grafiker, Søby Ærø

Steen Horst, næstformand for 3F Odense Transport

Anette Højmark, bestyrelsesmedlem BUPL Århus

Billy Cross, musiker og sangskriver

Mikkel Hammer Nonboe, forbundssekretær i PROSA

Bent Skovgaard Olsen, byrådsmedlem i Rebild Kommune (EL)

Leif Kjærgaard, faglig sekretær i BUPL Bornholm

Lona Friborg, folkepensionist, Horsens

Morten Rasmussen, næstformand for 3F Transport Logistik og Byg i Århus

Peter Mikkelsen, byrådsmedlem i Rødovre (EL), tidl., ledelsesmedlem i JuniBevægelsen

Adam Wagner, hovedbestyrelsesmedlem i Dansk Samling

Anders Christensen, førtidspensionist, Vodskov

Jan Guldmann, næstformand for 3F Randers

Benny Vinther Jensen, formand for industrigruppen i 3F Aalborg

Katrine Toft Mikkelsen, København

Kurt Frederiksen, næstformand for privat service, hotel og restauration i 3F Aalborg

Karin Steinberg, medlem af EL, København S

Poul Erik Jessen, folkepensionist, Odense

Niels Chr. Rasmussen, næstformand for byggegruppen i 3F Aalborg

Mari-Ann Petersen, næstformand for FOA Social- og Sundhedsafdelingen (SOSU)

Daniel Panduro, kommunalbestyrelsesmedlem, Frederiksberg

Torben Joconde, Falck-redder, Holbæk

Henrik Lippert, faglig sekretær i 3F Bygge-, Jord- og Miljøarbejdernes Fagforening Kbh

Aksel V. Carlsen, lektor emiritus, Greve

Kurt Petersen, chauffør, medlem af Enhedslisten

Claus Salomon Ørskou, faglig sekretær i 3F Transport, Logistik & Byg og formand for BAT Aarhus

Lars Paludan, sognepræst

Jan Mathiesen, afdelingssekretær 3F København

Leif Leszczynski, invalidepensionist, Vejle

Hans Jørgen Hald, bestyrelsesmedlem, Enhedslisten Randers

Bent Ove Pedersen, pædagog, medlem af EL og DKP, Silkeborg

Luise Hemmer Pihl, forlægger, redaktør, cand. mag., Mørke

Peter Jonassen, bestyrelsesmedlem 3F Nordøstsjælland

Pia Lenau, førtidspensionist, Allerød

Monika Blatschek, mag.art., Kalundborg

Jan Nonboe, sektorformand for teknik og service i FOA Århus

Lene Mathiasen, Tjele

Sten Mogensen, formand for bygningsgruppen i 3F Esbjerg

Ida Fenger Bruun Norrild, kunstner, Sakskøbing

Jens Kristiansen, skakmester, medlem af Kommunistisk Parti, Rønne

Bob Whyte, bestyrelsesmedlem BUPL Århus

Jan Børsting, udlejer, Korsør

Arne Knudsen, medlem af daglig ledelse i 3F Transport Logistik og Byg i Århus

Povl Kristensen, vejleder hos Studievalg, Christiansfeld

Kenneth Birch, Glostrup

Jesper Morville, historiker, mag.art., Charlottenlund

Paul Jentzsch, opmåler for Murersvendenes Klub Århus (3F)

Axel Ingemann Pedersen, socialrådgiver, Herning

Henrik Madsen, frugtavler/gartner, Glamsbjerg

Karl Felix F. Poulsen, studerende, medlem af Enhedslisten, Svendborg

Jan Sylvest Andersen, faglig sekretær, 3F TLB Århus

Joachim Lange, Birkerød

Hjørdis Nielsen, lærer, København

Annette Andersen, Hobro

Carlo Hermansen, opmåler i bygningsgruppen i 3F Esbjerg

Conny Bøgh, Haderslev

Kell Madsen, pædagogmedhjælper, Silkeborg

Klaus Jensen, A-kasseleder i 3F Transport Logistik og Byg i Århus

Erik Christensen, murer, Aalborg

Annette Rasmussen, medlem af Enhedslisten, Hobro

Jane Larsen, tjener, Vodskov

Ole Kragelund, tidl. typograf og tidl, socialrådgiver, Rønde

Torben Jensen, tidl.sømand, Vodskov

Søren Neumann Westerberg, rejsemontør/elektriker, Helsingør

Charlotte Abildgaard, EL, Grindsted

Lilian Andersen, pensionist, Tønder

Erik Steppat, medlem af HB i BUPL og fællestillidsrepræsentant i København

Mufi Stauffenberg, Sakskøbing

Lasse Riise, Adjunkt og fylkessekretær for Kystpartiet, Stokke, Norge