Forside Blog I Parlamentet Om Søren Presse

Hvorfor skal EU bestemme?

BRAGT I ÅRHUS STIFTSTIDENDE: Hvis kødklister i mad er så uvigtigt, hvorfor har EU så dikteret alle sine medlemsstater at acceptere det?


Af SørenSøndergaard, medlem af EU-parlamentet (Folkebevægelsen mod EU)

KØDKLISTER/ SVAR: Europabevægelsens formand, Erik Boel, fortsætter her i avisen sit forsvar for brugen af kødklister ( 27/ 2).
Men han fornemmer åbenbart, at det ikke er en vindersag. Derfor angriber han Folkebevægelsen og beklager, at »visionerne for det europæiske samarbejde« fortoner sig i kødklister.
Jeg er sÃ¥dan set enig i, at der er andre ting, som er vigtigere. F. eks. EU ’s tilladelse til at østeuropæisk arbejdskraft misbruges som løntrykkere i Danmark.
Men hvis kødklister i mad er så uvigtigt, hvorfor har EU så dikteret alle sine medlemsstater at acceptere det? Skal EU virkelig bestemme alt?

Se flere af Sørens billeder på flickr