Skip to content

Læserbrev: Massiv oprustning på vej – EU’s nye planer vækker debat

EU med en forstærket militær dimension
Styrket forsvarsdimension

Når maskinerne i våbenindustrien arbejder på højtryk stiger risikoen for krig måske også, skriver Elma Lindberg

Elma Lindberg
Medlem af Folkebevægelsen mod EU's Vestsjælland-komite
20/01/2025

EU er i fuld gang med en gigantisk militær opbygning. Det sker hen over hovedet på den danske befolkning. I EU-Kommissionens planer for den nærmeste fremtid peges der på massiv oprustning og investeringer i våbenindustrien. Over de næste 10 år skal der bruges 3.500 mia. kr. I planen peges der ikke konkret på, hvordan dette svimlende beløb skal skaffes .

Stærke kræfter i EU mener, at det skal ske ved optagelse af fælles EU-lån. Lån som vi borgere her i Danmark ingen indflydelse har på, men som vi, vores børn og børnebørn kommer til at hænge på. En af hovedhjørnestenene i planerne er opbygningen af en europæisk våbenindustri, som finansieres af EU. Der skal også opbygges et indre marked for køb og salg af våben.

Som led i den militære oprustning i EU er der nu udpeget en forsvarskommissær. Det er litaueren Andrius Kubilius, der af mange beskrives som en høg. Hans første opgave bliver i begyndelsen af marts at komme med et forslag til etablering af en ”sand europæiske forsvarsunion”, som EU-toppen kalder det.

I Folkebevægelsen mod EU vil vi hellere kalde det en militær union. Når maskinerne i våbenindustrien arbejder på højtryk stiger risikoen for krig måske også. I hvert fald sikrer kampfly og kanoner ikke fred! Forhandlinger og dialog er langt bedre midler til at løse konflikter.

Back To Top