skip to Main Content

Kontakt

Folkebevægelsen mod EU har både sekretariater i København og Bruxelles. Drejer din henvendelse sig om bevægelsen organisatoriske eller lokale arbejde, skal du kontakte sekretariatet i København. Pressehenvendelser eller spørgsmål vedrørende politisk og parlamentarisk arbejde, skal rettes mod Bruxelles-sekretariatet. Nederst kan du finde en liste over landsledelsen, lokale komiteer og udvalg.

Talspersoner

Folkebevægelsen mod EU’s medlem af EU-parlamentet, Rina Ronja Kari, repræsenterer sammen med fire talspersoner organisationen i offentligheden.

rina_ronja_kari

Rina Ronja Kari

Tlf:  26 70 18 16
Mail: rinaronja.kari@europarl.europa.eu
Web:  rinaronja.dk

Lave K. Broch

Lave K. Broch

Tlf:  28 92 21 27
Mail:  lave@broch.dk
Web:  Se hjemmeside – klik her!

Jørgen Grøn

Tlf:  98 62 18 14
Mail:  jg@sjostrup.dk
Web: Se hjemmeside – klik her!

Ole Nors Nielsen
Tlf:  23 23 54 12
Mail:  ole.nielsen@3f.dk

 

Poul Gerhard Kristiansen
Tlf:  35 36 37 40
Mail:  poulgerhard@folkebevaegelsen.dk

Folkebevægelsens landssekretariat

Tordenskjoldsgade 21, st.th., 1055 København K.
Tlf 35 36 37 40 – Fax 35 82 18 06

Åbningstider:
Mandag-torsdag 10:00-16:00. Fredag lukket.

Telefontider:
Mandag, tirsdag og torsdag: 10:00-12:00 og 13:00 til 16:00
Onsdag: 10:00-12:00 og 13.30-16:00
Fredag: Lukket

Mail: fb@folkebevaegelsen.dk

Landssekretær:
Poul Gerhard Kristiansen
poulgerhard@folkebevaegelsen.dk

Politisk rådgiver (Bruxelles):
Allan Vesterlund
allangraversen.vesterlund@europarl.europa.eu

Politisk rådgiver for MEP Rina Ronja Kari (København):
Ditte Staun
ditte@folkebevaegelsen.dk

Politisk rådgiver for MEP Rina Ronja Kari (København):
Ditte Marie Gyldenberg Ovesen
dittem@folkebevaegelsen.dk

Presse- og kommunikationsrådgiver:
Anne Mette Omø Carlsen
presse@folkebevaegelsen.dk

Kampagnekoordinator:
Johanne Langdal Rindsig
johanne@folkebevaegelsen.dk

Praktikant:
Anja Lisberg
anja@folkebevaegelsen.dk

Studentermedhjælper:
Ann-Selena Lindenskov Cailloux
annselena@folkebevaegelsen.dk

Folkebevægelsens lokale komiteer

Folkebevægelsen mod EU har lokale komiteer og kontaktpersoner op mod 100 steder rundt om i landet.

Find lokalkomiteerne her

Folkebevægelsen mod EU’s Landsledelse

Folkebevægelsens landsmøder vælger en landsledelse til at lede organisationen. Landsledelsen vælger et forretningsudvalg til den daglige ledelse samt talspersoner til at repræsentere organisationen overfor offentligheden.

Se medlemmerne af Landsledelsen her.

Folkebevægelsen mod EU’s Forretningsudvalg

Folkebevægelsens Landsledelse vælger et forretningsudvalg, som varetager driften og den daglige ledelse mellem Landsledelsens møder.

Se medlemmerne af Forretningsudvalget her.

Back To Top
X