Læg bilagene frem!

Borgerne har ret til at kunne følge med i, hvordan vi som EU-parlamentarikere bruger jeres penge.

Hver måned modtager alle medlemmer af EU-parlamentet 32.000 kroner til kontorhold – de såkaldte blyantspenge – helt uden at de skal aflægge regnskab for, hvordan de bruger dem.

Det synes jeg er helt tosset – det er jo skatteborgernes penge, så selvfølgelig skal I som borgere også kunne se, hvad de bliver brugt til!

Derfor lagde jeg i december hele mit regnskab og alle mine bilag helt åbent frem. Det har jeg tænkt mig, at blive ved med.

> Se mit regnskab her

Jeg synes, at alle mine kolleger i parlamentet burde gøre det samme.

Derfor har jeg stillet forslag om, at det skal være obligatorisk for alle parlamentsmedlemmer, at offentliggøre deres regnskab.

Desværre blev forslaget nedstemt med et brag, da parlamentet var samlet i Strasbourg i starten af april.

Men jeg giver ikke op så let!

Jeg stiller forslaget igen allerede om en måned, når parlamentet er samlet i Bruxelles den 26.-27. april. Denne gang på en måde, så man kan se, hvad parlamentarikerne stemmer!

Jeg håber, at alle dem, der støtter forslaget, vil følge op ved også at lægge deres bilag åbent frem.

Synes du også, at der skal være åbenhed om, hvordan vi bruger borgernes penge?

Så kan du hjælpe med at gøre opmærksom på forslaget!

> Del min video på Facebook her

> Skriv til de danske EU-parlamentarikere og kræv, at de også lægger deres bilag frem. Du kan se en liste over deres mail-adresser og Twitter-profiler nederst på siden.

Tak for hjælpen med at kæmpe for mere åbenhed og gennemsigtighed.

Rina Ronja Kari,
medlem af EU-parlamentet for Folkebevægelsen mod EU

________________________________________________________________________________________

Kontaktliste over danske medlemmer af EU-parlamentet:

Jeppe Kofod (S)
E-mail: jeppe.kofod@europarl.europa.eu
Twitter: @JeppeKofod

Christel Schaldemose (S)
Email: christel.schaldemose@europarl.europa.eu
Twitter: @SchaldemoseMEP

Ole Christensen (S)
E-mail: ole.christensen@europarl.europa.eu
Twitter: @OleEU

Morten Helveg Petersen (RV)
E-mail: mortenhelveg.petersen@europarl.europa.eu
Twitter: @mortenhelveg

Jens Rohde (RV)
E-mail: jens.rohde@europarl.europa.eu
Twitter: @rohde_jens

Bendt Bendtsen (K)
E-mail: bendt.bendtsen@europarl.europa.eu
Twitter: @BendtEU

Margrete Auken (SF)
E-mail: margrete.auken@europarl.europa.eu
Twitter: @MargreteAuken

Rina Ronja Kari (Folkebevægelsen mod EU)
E-mail: rinaronja.kari@europarl.europa.eu
Twitter: @rinakari

Morten Messerschmidt (DF)
E-mail: morten.messerschmidt@europarl.europa.eu
Twitter: @MrMesserschmidt

Anders Vistisen (DF)
E-mail: anders.vistisen@europarl.europa.eu
Twitter: @AndersVistisen

Jørn Dohrmann (DF)
E-mail: jorn.dohrmann@europarl.europa.eu
Twitter: @MEPDohrmann

Morten Løkkegaard (V)
E-mail: morten.lokkegaard@europarl.europa.eu
Twitter: @Loekkegaard_MEP

Rikke Karlsson
E-mail: rikke.karlsson@europarl.europa.eu
Twitter: @rikke_karlsson

Ved at bruge hjemmesiden accepterer du brugen af cookies mere information

Vi bruger cookies i forbindelse med besøgsstatistik.
Hvis du fortsætter med at bruge hjemmesiden uden at ændre dine cookie indstillinger eller du klikker OK herunder, betragtes dette som din accept.

Luk